Assos’ta Felsefe

2-5 Temmuz 2018

Doğumunun 200. Yılında Karl Marx

2 Temmuz Pazartesi:
19:00 Athena Tapınağı: Tanışma, mavi deniz, şarap, güneşin batışı
21:30 Liman’da Akşam Yemeği (Nazlıhan Otel Restaurant)


3 Temmuz Salı:
12:30 Andrew Chitty (Sussex Üniversitesi): “Hegel's and Marx's Intentions: Self-clarification, Justification and Disjustification”
14:00 Türker Armaner (Galatasaray Üniversitesi): “Marx on Consciousness and Self-Consciousness”
15:30 Jan Kandiyali (İstanbul Teknik Üniversitesi): “Marx, Communism and Basic Income”
17:00 Tony Smith (Iowa Eyalet Üniversitesi): “Karl Marx on Technology in Capitalism”
18:30 Doğan Göçmen (Dokuz Eylül Üniversitesi): “What is Philosophical in Marx’s Capital?”
20:00 Sempozyum Alanında Akşam Yemeği (Assos Terrace Otel Restaurant)


4 Temmuz Çarşamba:
13:30 Richard Miller (Cornell Üniversitesi): “Rejecting and Using Marx: Capitalism, Power and Reform”
15:00 William H. Shaw (San Jose Eyalet Üniversitesi): “Karl Marx on History, Capitalism, and…Business Ethics?”
16:30 Larry Udell (West Chester Eyalet Üniversitesi): “Capital in the 21st Century: What are the Questions?”
18:00 Karsten J. Struhl (New York Şehir Üniversitesi): “Buddhism and Marxism: Points of Intersection”
22:30 Antik Tiyatro’da Klasik Müzik: Anne Monika Sommer-Bloch


5 Temmuz Perşembe:
14:30 Truva Ziyareti
21:00 Veda Yemeği (Assos Terrace Otel Restaurant)


Not: Toplantı Assos Terrace Otel’de (Telefon: 90-286-7640285) gerçekleşecektir. Tüm konuşmalar ve tartışmalar İngilizce’dir. Herhangi bir çeviri yapılmamaktadır. Her konuşma ve oturum 1 saattir. Oturumlar arasında 30 dakika ara verilmektedir.


Konuşmacılar hakkında kısaca:

Richard Miller: Cornell Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. (Profesör). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi ve Etik. “Equality, Democracy and National Sovereignty: Reconciling East and West”, “Globalizing Justice: The Ethics of Poverty and Power”, “Moral Differences: Truth, Justice and Conscience in a World of Conflict”, “Fact and Method: Explanation, Confirmation and Reality in the Natural and the Social Sciences”, “Analyzing Marx: Morality, Power and History” kitaplarının ve alanında bir çok makalenin yazarıdır.

Tony Smith: Iowa Eyalet Üniversitesi Felsefe ve Din Çalışmaları Bölümü Öğretim Üyesi. (Profesör). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi, Etik, Teknoloji Felsefesi, Marx, Hegel, Habermas. “Globalisation: A Systematic Marxian Account”, “Technology and Capital in the Age of Lean Production: A Marxian Critique of the ‘New Economy’ ”, “Dialectical Social Theory and Its Critics: From Hegel to Analytical Marxism and Postmodernism”, “The Role of Ethics in Social Theory: Essays from a Habermasian Perspective”, “The Logic of Marx’s Capital: Replies to Hegelian Criticisms”, “Beyond Liberal Egalitarianism: Marx and Normative Social Theory in the Twenty-First Century” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

William H. Shaw: San Jose Eyalet Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör). İlgi ve araştırma alanları: Etik, Toplum ve Siyaset Felsefesi. “Business Ethics”, “Marx’s Theory of History”, “Moore on Right and Wrong: The Normative Ethics of G.E. Moore”, “Contemporary Ethics: Taking Account of Utilitarianism”, “Utilitarianism and the Ethics of War” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Andrew Chitty: Sussex Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. (“Senior Lecturer”). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi, Etik, Rousseau, Kant, Hegel, Fichte, Marx. “Karl Marx and Contemporary Philosophy” (Martin Mc Ivor ile birlikte) kitabının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Karsten Struhl: New York Şehir Üniversitesi (John Jay Kriminal Adalet Koleji) Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. (“Adjunct Lecturer”). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi, Etik, Epistemoloji, Marksist Felsefe, Budizm Felsefesi, Çin Felsefesi, İnsan Doğası, Adil Savaş Kuramı, Ekoloji, Çapraz-Kültürel Felsefe, İntikam ve Ceza Sorunları. Alanında birçok derleme kitap çalışması bulunmaktadır ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Türker Armaner: Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. (Profesör). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi, Estetik, Spinoza, Hegel, Fichte, Marx, Schopenhauer, Kierkegaard. “Dalgakıran,” “Taş Hücre”, “Kıyısız” (kısa öykü), “Tahta Saplı Bıçak”, “Hüküm” (roman), “Tarih ve Temsil” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Doğan Göçmen: Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Profesör). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi, Ekonomi Felsefesi, Hobbes, Smith, Kant, Hegel, Marx, Husserl. “Modern Felsefe: Tarihsel Anlamı, Güncel Mirası; Adam Smith, Hegel ve Marx” ve “The Adam Smith Problem: Reconciling Human Nature and Society in the ‘Theory of Moral Sentiments’ and ‘Wealth of Nations’” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Larry Udell: West Chester Eyalet Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi. (Yardımcı Doçent). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi, Hukuk Felsefesi, Ekonomi Felsefesi, Sosyal Bilimler Felsefesi. Alanında çeşitli makalelerin yazarıdır.

Jan Kandiyali: İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi. (Yardımcı Doçent). İlgi ve araştırma alanları: Toplum ve Siyaset Felsefesi, Etik, Marx. Alanında çeşitli makalelerin yazarıdır.

 
Not: Tüm konuşmalar ve diyaloglar İngilizce’dir. Herhangi bir çeviri yapılmamaktadır. Tüm toplantılar Assos Terrace Otel’de gerçekleşmektedir. (Tel: 286-7640285). Konuşmacılar hakkında kısaca: