Assos’ta Felsefe

3-6 Temmuz 2023

Stoicism / Stoacılık
Assos’lu Kleanthes’in anısına

3 Temmuz Pazartesi
17:30 Athena tapınağında buluşma; antik Assos kent turu; Örsan K. Öymen’in antik tiyatroda açılış konuşması; antik surların yanında şarap.
21:00 Limanda akşam yemeği (Nazlıhan Hotel Restaurant)

4 Temmuz Salı
14:00 Vanessa de Harven (University of Massachusetts in Amherst): “Existence, Subsistence and Obtaining in Stoic Metaphysics”
15:30 Eric Brown (Washington University in St. Louis): “Stoics on Uncertainty.”
17:00 Tamer Nawar (ICREA-University of Barcelona): “Stoic Logic and Paradox”
18:30 Enrico Piergiacomi (Technion/Israel Institute of Technology): “Manilius and Stoic Science/Medicine”

5 Temmuz Çarşamba
14:00 Simon Shogry (University of Oxford): “Chrysippus on Harming and Making Worse”
15:30 Jacob Klein (Colgate University): “The Stoic Theory of Motivation.”
17:00 Margaret Graver (Dartmouth College): “Honor and Glory in Hellenistic Stoicism”
18:30 Panos Eliopoulos (University of Ioannina): “Society and the State in Seneca’s Stoic Philosophy”

6 Temmuz Perşembe
15:00 Truva müzesi ve antik kenti ziyareti
21:00 Veda yemeği (Assos Terrace Otel Restaurant)

Not: Tüm konuşmalar Assos Terrace Otel’de (0-286-7640285) gerçekleşecektir. Konuşmaların dili İngilizce’dir. Herhangi bir çeviri yapılmayacaktır.

Konuşmacılar hakkında kısaca:

Margaret Graver: Darmouth College Klasik Çalışmalar Bölümü Başkanı ve Öğretim Üyesi (Profesör). İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan, Helenistik ve Roma dönemi felsefesi, zihin ve duygu felsefesi; Platon, Aristoteles, Stoacılık, Seneca, Cicero. “Stoicism and Emotion”, “Seneca: Letters on Ethics”, “Cicero on the Emotions: Tusculan Disputations 3 & 4”, “Seneca: Fifty Letters of a Roman Stoic” (A. A. Long ile) ve “Seneca: The Literary Philosopher” kitaplarının ve alanında birçok makalenin yazarıdır.

Vanessa de Harven: University of Massachusetts Amherst Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan felsefesi, metafizik, epistemoloji, zihin felsefesi; Platon, Aristoteles, Stoacılık. Alanında birçok makalenin yazarıdır.

Eric Brown: Washington University in St. Louis Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan ve Roma felsefesi, etik; Platon, Aristoteles, Epikuros, Stoacılık. Alanında birçok makalenin yazarıdır.

Jacob Klein: Colgate University Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan felsefesi, Platon, Aristoteles, Stoacılık; etik, ahlak psikolojisi. Alanında birçok makalenin yazarıdır.

Simon Shogry: Oxford University Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan felsefesi, Platon, Aristoteles, Epikuros, Stoacılık. Alanında birçok makalenin yazarıdır.

Panos Eliopoulos: University of Ioannina Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan ve Roma felsefesi; Platon, Aristoteles, Epikuros, Lucretius, Seneca, Stoacılık. Alanında birçok makalenin yazarıdır.

Tamer Nawar: University of Barcelona Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi (Doçent). İlgi ve çalışma alanları: Antik Yunan felsefesi, Orta Çağ felsefesi, epistemoloji, metafizik, dil felsefesi, mantık. Alanında birçok makalenin yazarıdır.

Enrico Piergiacomi: Technion/Israel Institute of Technology İnsan-Toplum Bilimleri ve Sanat Bölümü Öğretim Üyesi (Yardımcı Doçent). İlgi ve çalışma alanları: Etik, antik ve modern felsefe tarihi, teoloji. Alanında birçok makalenin yazarıdır.

 
Not: Tüm konuşmalar ve diyaloglar İngilizce’dir. Herhangi bir çeviri yapılmamaktadır. Tüm toplantılar Assos Terrace Otel’de gerçekleşmektedir. (Tel: 286-7640285). Konuşmacılar hakkında kısaca: