Zigana Zirvesi

24 Kasım 2018

Atatürk, Çağdaş Uygarlık ve Anti-Emperyalizm

24 Kasım 2018 Cumartesi
13:00-14:00 Örsan K. Öymen
Prof. Dr. / Öğretim Üyesi / Felsefeci / Yazar

14:30-15:30 Türker Ertürk
Emekli Tuğamiral / Deniz Harp Okulu eski Komutanı / Yazar

16:00-17:00 Nihat Genç
Gazeteci / Yazar

Not: Toplantıya katılım ücretsizdir ve ilgilenen herkese açıktır. Toplantı Zitaş Tesisleri'nde (Zigana Tatil Köyü) yapılacaktır. (Hamsiköy Bekçiler Mevkii, Zigana Dağları, Maçka-Trabzon / Tel: 462-3265815). 24 Kasım Cumartesi günü saat 11:30'da Trabzon Otogar Metro Turizm peronundan otobüsler kalkacaktır ve katılımcıları toplantı mekanına götürecektir. Aynı otobüsler, 24 Kasım Cumartesi günü saat 18:00'de ve saat 23:00'te iki ayrı sefer yaparak, katılımcıları Zigana'dan Trabzon'a götürecektir. Otobüs ücreti gidiş-dönüş 10 TL’dir. Arzu eden herkes, Zitaş Tesisleri'nde 24 Kasım Cumartesi günü saat 19:30'da düzenlenecek olan ücretli akşam yemeğine katılabilir. (Fiks menü ücreti içecekler hariç 55 TL). Etkinliğe katılmak için herhangi bir kayıt yaptırmaya gerek yoktur.

Konuşmacılar hakkında kısaca:

Örsan K. Öymen:
Prof. Dr. Örsan K. Öymen Lisans (1987) ve Doktora (1999) derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden, Yüksek Lisans (1990) derecesini New York Üniversitesi (NYU) Felsefe Bölümü'nden almıştır. 2001 yılında Yardımcı Doçent, 2006 yılında Doçent, 2011 yılında Profesör ünvanını almıştır. Say Yayınları'ndan çıkan "Hume", Destek Yayınları’ndan çıkan “Tanrı Var mıdır?” ve önümüzdeki yıl yayınlanması beklenen “Varlık ve Kuşku” ile “Karanlıktan Yağan Kar” adlı dört kitabı ve alanında birçok uluslararası ve ulusal akademik makalesi bulunmaktadır. Felsefe’deki uzmanlık alanları Epistemoloji (Bilgi Felsefesi), Etik (Ahlak Felsefesi), Siyaset Felsefesi ve Din Felsefesi’dir. 2000 yılından beri üniversitede Öğretim Üyesi olarak görev almaktadır ve halen Feyziye Mektepleri Vakfı tarafından kurulan Işık Üniversitesi’nde İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Başkanı ve Öğretim Üyesi’dir. Felsefe Sanat Bilim Derneği Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı, 18 yıldır düzenli olarak gerçekleşen "Assos'ta Felsefe" adlı etkinliğin ve oluşumun Kurucusu ve Direktörü’dür. Felsefe alanındaki çalışmalarının dışında, 1990-2000 yılları arasında iç politika ve dış politika alanında Milliyet Gazetesi'nde gazetecilik, 2003-2008 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi’nde üç dönem Parti Meclisi Üyeliği yapmıştır. Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarıdır.

Türker Ertürk:
E. Tuğamiral Türker Ertürk, İstanbul-Heybeliada’daki Deniz Harp Okulu’ndan mezun olmuştur (1979). Mezun olduktan sonra birçok harp gemisinin ve muhribin komutanlığını yapmıştır. Binbaşı rütbesinde Deniz Kuvvetleri Milli Plan Subaylığı, Yarbay rütbesinde Donanma Komutanlığı Eğitim ve Tatbikat Kısım Amirliği, Albay rütbesinde Deniz Kuvvetleri Komuta Kontrol Daire Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Deniz Harp Akademisi’nde (1988-1990), Silahlı Kuvvetler Akademisi’nde (1992) ve Roma’da bulunan NATO Savunma Koleji’nde (1999) eğitimini tamamlamıştır. Londra’da Silahlı Kuvvetler ve Deniz Askeri Ataşeliği, Eğitim Filotillası Komodorluğu, Deniz Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 30 Ağustos 2006 tarihinde amiralliğe terfi etmiş, 2006 – 2008 yılları arasında Karadeniz Bölge Komutanlığı görevini yapmıştır. Bir sosyal sorumluluk projesi olan Gazi Alemdar Müze Gemisi’nin yapılmasına öncülük etmiştir. 2008 – 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yürütmüştür. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 9 Ağustos 2010 tarihinde istifa etmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’nde Milletvekili aday adayı ve Trabzon İl Başkanı adayı olmuş, Anadolu Partisi’nde de kurucu üyelik yapmıştır. Birçok ulusal ve uluslararası dergide ve gazetede yazıları yayınlanmıştır. Oda TV köşe yazarıdır.

Nihat Genç:
Nihat Genç, Trabzon Ticaret Lisesi ve Sağlık İdaresi Yüksek Okulu’ndan mezun oldu (1983). Sağlık Bakanlığı’nda ve Kültür Bakanlığı’nda devlet memurluğu, Leman Dergisi ve Akşam Gazetesi’nde köşe yazarlığı, Skytürk, Avrasya, Halk TV, Ulusal Kanal televizyon kanallarında programlar yapmıştır. “Dün Korkusu”, “Bu Çağın Soylusu”, “Ofli Hoca / Şeriatta Ayıp Yoktur”, “Kompile Hikayeler”, “Dar Alanda Tufan”, “Soğuk Sabun”, “Köpekleşmenin Tarihi”, “Modern Çağın Canileri”, “Memleket Hikayeleri”, “Arkası Karanlık Ağaçlar”, “İhtiyar Kemancı”, “Amerikan Köpekleri”, “Edebiyat Dersleri”, “Nöbetçi Yazılar”, “Hattı Müdaafa”, “Karanlığa Okunan Ezanlar”, “Aşk Coğrafyasında Konuşmalar”, “Kavga Günleri”, “Veryansın”, “Kavga Günleri”, “Sordum Kara Çiçeğe”, “Yurttaşların Cinlerle Bitmeyen Savaşı”, “İşgal Günleri”, “Bizi Kandırası Umman Bulunmaz”, “Direniş Günleri”, “İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı?”, “Tek Tabanca”, “Arkadaş Yurduma Alçakları Uğratma” adlı kitapların yazarıdır. Oda TV köşe yazarıdır.